2006-12-21

MGIC

Jaj elfeledkeztem még egy nagyon tanulságos befektetésemről. Jól szemlélteti a szokásos hibáimat. Jön egy durva emelkedés egy papírban, sokszoros forgalommal. Mikor konszolidál, beszállok, hogy hajrá, mehet tovább holnap. Holnap gap down vagy minimum egy nagy esés, erre nem vagyok hajlandó eladni, mert túl sokat kockáztattam eleve. Inkább kivárom az emelkedést. Nem jön. Akkor nem érdekel, tartom. Úgyis igazam lesz egyszer. MGIC esetében fél évvel később lett igazam, addig csak a szenvedés jutott. A rá eső tőke fél évig nem dolgozott. Az mondjuk 1000%-os évi termeléssel számolva 500% haszonáldozat. Most hogy elkezdene dolgozni, kidobtam, mondván, hogy most relatív drága, és nagyon utálom, illikvid gombatenyészet az egész. És különben is mennyi szenvedést okozott már lelkileg az, hogy megvan.
.
Tehát akkor szállok be, mikor már annyira evidens, hogy emelkedés van, hogy igaziból már mindenki benne is van. Tehát esés lesz. Támasz sehol. Stop sehova. És akkor szállok ki, mikor végre rendesen trendel felfele. Ma megint kitört. Megint a tervezetlenség netovábbja.
.
Na de legalább túlvagyok rajta. 2007-től ilyet ne!

Nagykarácsony

Két kínai papírt is elkaptam egész jól: CHINA és CAAS, de főleg CAAS. Rájuk írtam, ami eszembe jutott róluk, úgyhogy inkább továbblépnék kicsit a jövő felé. Beszállónak továbbra is a fiatal bikák szép konszolidációinak alarmozását és csilingelés esetén megfontolt megvételét szeretem, bár az alarmozás feltételezi, hogy a gép előtt ülök, tehát nem igazán napi gyertyán játszom, véletlenszerű időpontokban. Azt is lehetne stop buy-jal, de akkor meg ugye túlköltekezés esete állhatna fenn, a napon belüli 4x tőkéig, a 2x felett, amit este kényszervágnak és végem.
.
Kiszállás a konszolidáció alatti fontos támasz alatt valamivel, illetve ezt tologatva valahogy felfele. Esetleg kibővítve egy olyannal, hogy ha momentum van, és lassul, akkor csak úgy eladni mielőtt a stop kivág. Mondjuk nyitóáron, olyankor úgyis optimista a nép. Vagy se. Stop tologatás nehéz ügy, mert világos, hogy ha átlag 3 napig tart egy pozim, akkor nem ideális naponta tolni a stopot, kb fél-egy óránként kéne, ami megint melléüléssel jár.
.
Dehát most vagy momentumot játszunk, vagy trendet. Utóbbi nagyon bealtat, és nem tanulok belőle túl sokat, vagyis túl gyorsan, szóval inkább előbbi. Ez viszont időigényes, és közben azért pénzt is kell keresni, amikor lehet. Legjobb lenne mindjárt 5milliót keresni, és gyorsan elkezdeni megélhetési kereskedni.
.
Na vidám ünneplést mindenkinek, aki a hosszas hallgatásom ellenére betévedt ide!

Kiskarácsony

No akkor amiket lezártam mostanában:


Majd folytatom a sort, csak közben eszembe jutott valami. A CMF, amit mostanában hevesen tanulmányozok, egész hasonlóan viselkedik a SATC és SONE ábráján. Azt mutatja, hogy erős gyűjtögetés folyik egy hónapja kb. Ezzel megerősíti végre az eddigi elképzeléseimet a papírokról. Az indikátorokat inkább megerősítésnre használom, meg főleg keresésre. Ha a CMF jól jelez gyűjtögetést, lehet keresni hasonló mintákat egy rutinnal, és további tech elemzésnek vetni alá a kapott chartokat. Végül az dönt, hogy jól néz-e ki a cucc, és van-e rajta szűk beszálló. Mármint így kéne lennie. Valójában túl könnyen bemagyarázom magamnak, hogy amire készülök épp, az jó. Aztán mikor már felfokozott idegállapotban megnyomom a BUY-t, lehiggadok, és kitalálom, hogy akkor ez most mire lesz jó. Ez persze hülyeség, de szépen nyomon követhető például az ADSX vagy a NEXC ábráján. És akkor az ATML-ről nem is beszélek, amit tökéletesen fonákban játszottam meg. Azaz a csúcsnál vettem, és a mélyponton adtam. Pár nappal később újra kitört, és már jézusom. Iderakom a chartot, újabb elrettentésnek. A világ leghülyébb trédje:

Itt például nem sokat mutat a CMF, azt jelzi, hogy a megelőző emelkedés brutálisan egyértelmű volt, a könnyed őszi esés viszont olyan kis határozatlanka. Most hogy újra dübörög a gazdaság, nem csoda hogy a CMF is magas, ilyenkor nincs jelentősége. Akkor van, mikor valami trendfordulót előrejelez, vagy megerősít például. Mikor a forgalom és a záróárak már mennének, de az árfolyamot még nem engedi a trend. Na mára ennyi, de lehet hogy mindjárt folytatom. Úgyis itt a karácsony, legyen mit a fa alá rakni.

2006-12-09

Szépségverseny

Lezártam a héten néhány pozimat, majd számot vetek róluk, ha lesz kedvem a hétvégén. Ez így persze nem kereskedési napló, de nem is kereskedek, inkább tesztelek mostanában és mint elhivatott tyúkanyó, ülök a záptojásokon is, hátha kikel belőlük valami. Aztán általában nem csirke, ami kikel, de azért van olyan is. Kedvencem a CAAS, amin kb 50% nyereségen ülök pár hét alatt, és még mindig nagyon szép, a másik királyságom pedig a SEVI, amit már a BB-ről is kivágtak a PINK-re, és 90% veszteségem van rajta nyár óta. Egy ebéd ára még kijönne belőle, de már sok értelme nincs kiszállni. 0 alá nem mehet az ára, viszont az első jóhírre megsokszorozódhat, akár már 2047-ben, mikor váratlanul jogutód nélkül megszűnik a bank, aki kölcsönadott nekik pénzt. Pont ráesik az a meteor, amit annyira várunk.
.
Szóval a kotlás nem szórakoztató, inkább egy mechanikusabb, de még nem automatikus rendszer felépítésével töltöm az időmet, ami fárasztó, és amíg csak próbálkozások, nincs is sok értelme írogatni róluk. Teszt a lelke mindennek. A teszt ész a lélek egyenszúlya.
.
Azért vázolom a koncepciót, hogy mi van. Az van, hogy nem akarok intraday adatokkal variálni, mert az napi 6.5 óra tiszta figyelés, plusz elő és utómunkálatok, azaz kb 10 óra meló, és még nem ebből élek, tehát képtelenség. Más lenne, ha valahonnan rámesne 25k usd, de erre várni kb olyan, mint a SEVI emelkedésére. Tehát maradnak a napi (vagy nagyobb) gyertyák. Napi jól ütemezhető 1-2 óra figyelésben még benne vagyok, az hasznos a belépéskor. Bár be lehet lépni stop limit buy-jal is, de akkor nem tudom kontrollálni, hogy 2x tőke fölé ne menjen a rendszer. Napon belül megengedik a 4x tőkét, tehát simán belépnek nekem ha több stop megnyílik a kelleténél, és este kerülök bajba. Vagy direkt kevés megbízást adok ki, és még a tőkém 1x-ese se lesz szinte soha kihasználva, az se jó. Úgyhogy figyelni kell, és addig vásárolni, amíg időm és pénzem van, és tökéletes beszállóim.
.
Különböző algoritmusokat találok ki a jó szituációk felismerésére, papírkeresésre. A legutolsó például azt figyeli, hogy az elmúlt hetekben legyen nagy mozgás az átlagos napi volához képest, és az utolsó napokban ne legyünk új csúcson a nagy mozgáshoz képest, de azért legyünk bika trendben. Arra törekszem, hogy minél kevesebb munkával lehessen nyitás előtt egy aznapi watchlistet készíteni pl. a stockcharts-szal, ahol aztán nyomon is tudom követni az utolsó 2 hónap grafikonjait néhány lapozgatással. Ha valami épp kitör, észlelem. Ha nem, várok amíg de. Az alarm-setting is járható út, de az sok munka.
.
Akármilyen keresőt gyártok, a végén mindig le kell válogatni a nem jó chartokat, ne zavarjanak. Ez szubjektív, pl nem elég bika, nem elég szép konszolidáció, túl nagyot esett néhány napja vagy túl unalmas trendelgetés folyik az ábrán, ahol ugye nem várhatok kitörést. Mert még mindig erről álmodozom, hogy kitörés. Kell egy néhány hetes nagy forgalmú emelkedés, és az azt követő konszolidáció, általában oldalazó vagy enyhén eső szakasz. Legyen ránézésre jó esélye emelkedni. Ne jelentsen mostanában negyedéveset. Legyen beszűkülve, ha egy mód van rá, lényeg, hogy ránézésre klasszikusan kitörésre álló cucc legyen.
.
Aztán kell belépésre és kilépésre is terv. Belépés, miután észlelem, hogy van valami, intradayen ráközelítve tényleg relatív forgalmasan emelkedik, átvitt valami helyi ellenállást, van közeli támasz, távoli (elméleti) cél, kockázatból size-méretet számítok, és mehet. Mondjuk az előző vagy aznapi minimum alá a stopot, nem kell távolabbi támaszt keresni, mert csak néhány napra szól az egész. Kicsit akarok bukni, nagyot nyerni. Namost ha első napon túlvagyunk, az jó, akkor már nem leszek pattern-day-trader. Ha ez egy szép nagy fehér gyertya legalább átlagos forgalommal, elégedett vagyok, nem csinálok semmit. Ha másnap ugyanez, ugyanígy. Ha egyszer elbizonytalanodik, csinál egy tüskét vagy egy dojit, vagy egy alacsonyabb fehér gyertyát, és már nem akar olyan lendületesen emelkedni, akkor következő nap nyitóáron eladom. Azért ott, mert 1) ez marha egyszerű, nem kell rajta realtimeban vajúdni, 2) bika trendben több a gap up, mint down (talán). Bizonytalanodik ugyan a piac, de még nincs feltétlenül korrekció. Ezzel helyzeti előnyöm van a stopos kiszállással szemben, hiszen egy fél-egy napi range-et elveszítek minden egyes stopos kiszállással. Ha meg már nem olyan jó a momentum, keresnék helyette jobbat, minek szenvedjem végig a pihenőt. Mondjuk trendes-rendes kiszállással (pl mozgóátlagos) 1-2x akkorát lehet fogni mint egy ilyen gyors momentumossal, de 5-10x annyi idő alatt. Az idő pénz, ha az embernek nyereséges stratégiája van. Természetesen nem mindig úgy van vége a momentumnak, hogy hát kicsit meglassult, zárjunk. Gyakori, hogy már másnap lekorrigál a sárga földig. De csak emiatt nem akarok már másnapi nyitóban zárni, hiszen sokszor hosszú meneteléseket produkál egy papír, most például a MOVI ilyen, egy másik hasonló stratégiám tesztjében. Ott kicsit más volt a papírkeresés, és a zárás is. Minden egyes nap után minimum alá (néhány tickkel) húzott stoppal ment-megy, de így az oldalazásokat végigülöm feleslegesen, és mindig egy "nappal" olcsóbban kell realizálnom a végén. Talán a kettő kombinációja még jobb lenne, de ki fogja azt végigszámolni? Ja még időlimitre is gondoltam, hogy mondjuk 5 nap legyen max, de ezt kiküszöbölhetem azzal, ha az első "bizonytalan" gyertya után zárok.
.
Na ez az elmélet most éppen, aztán meglátjuk meddig szenvedek vele, hogy gyakorlattá válhasson. Még a SFC grafikonját majd muszáj megmutatnom, amit ezzel a keresővel találtam, és csodálatos. Lehet, hogy nem is kereskednem kéne, hanem chart-szépségversenyt rendeznem, olyan még úgysincs. Talán:)

2006-11-30

SONE

Ma ilyet vettem, pár napja találtam rá, tetszett nagyon a háromszögsége. Ami azonban ennél fontosabb számomra, hogy egy hónapja megerősödött a forgalom, és az igazán nagy értékek emelkedő napokon voltak. Eközben beszűkült, a forgalom is csökkent, és most már ideje, hogy teremjen valamit a lelkes vásárlók egyhavi munkája. Elég meggyőző ahhoz, hogy beszálljak, de még nem túl drága, az igazi kitörés még nem történt meg. Így alacsony kockázattal, ám mégis emelkedésben tudtam venni. Érdekes jelenség az acc-dist indy zuhanása egy hónapja. Durva gap up (ezzel az acc-dist nem számol, csak a napi range-hez képest a záróárral és forgalommal), majd forgalmas realizálás, résbetöltés, korrekció, ami aztán komoly forgalommal erősödő konszolidációvá konszolidálódott. A vevők nem engedték letörni a hosszabb távú trendet. 514-en vettem, 494 a kezdeti stop (kb egy napi járásra a trendvonal(ak) alatt), 560-580 körülre várom, ha kitör. Legrosszabb esetben 20 centet bukom, jó esetben 45-65-öt nyerek, legjobb eset meg a csillagos ég. Trendvonal alatt valamivel stoppolok, ha gyorsul a trend, gyorsítok vele én is. De lehet hogy felhasználok valami emát is útközben, ha túl messzi kerülök a trendtől. Negatív divergencia esetén új csúcs után zárom, azzal rosszul nem járhatok, max elesek a további folytatástól. Cserébe relatív drágán adtam, és gyorsan. Divergenciát a MACD-n nézem, esetleg stochastic. Acc-dist-ből elegem van, OBV jobban tetszett. Nem is szakadt be gap-upra, most nézem.

2006-11-28

ATML ki, SATC be

Korábban értekeztem már arról, mennyire jó is lesz ez az ATML egyszer. Biztos úgy is lesz, de elfogytak a támaszok, már nem mondhatom, hogy csak még néhány centet kibírok, aztán bika. Ma behorpadt a piac, -2,2% a Nasdaq, ami nem kis. 10 napja kis fehér gyertyákkal emelkedik, óvatosan, lassítva túlhúzta a húrt, de közben hunyorgott, mert tudta, hogy úgyis elpattan. Lehet, hogy lassul az amerikai gazdaság, de a piac 3 éve ugyanolyan ütemben emelkedik, 2001 nyara óta tegnap járt új csúcson a Nas. A Dow Industrial 30 nagyvállalata 18 éve átlag évi 11%-kal növekszik, és most be is gyorsult a 2000-es csúcs megdöntése alkalmából. Tegnapelőtt is új csúcson volt. Ma már nincs. Ez persze betett az én papírjaim egy részének is, az ATML például végképp rávett, hogy ne tartsam tovább. Kevés az esélye a közeljövőben egy trendfordításra. Ez persze így tökéletes antikereskedés lett, minek teszem ki a blogra? Azért, hogy még egy példán lássam, hogy nyitni baromi könnyű, meg szép papírt találni. De attól még, hogy tetszik, nem marad szép örökké, valamikor le is kell zárni, és előre tudni kell, hogyan. És meg is kell csinálni.
.
Ha olyankor nyitok, mikor nagyon bika jelet ad, és olyankor zárok, mikor nagyon medvét, amikor már shortolni kéne, akkor biztos hogy nem vagyok olyan hatékony, mint aki csak a gyors szakaszokat tárolja, és hamar, drágán kiszáll fanyalogva, hogy negatív divergenciával ment új csúcsra. Néhány számomra kedves indikátort felmeszeltem a chartokra, de ezek alapvetően arra jók, hogy utólag megerősítsenek abban, hogy tényleg az van, amit látok. Tehát továbbra se hozok döntéseket miattuk, viszont például kereséshez nagyszerűek, vagy döntés után megveregetni a vállam.
.
Például a SATC-ot se azért vettem, mert a divergenciák olyan jól előre jelezték a trendváltásokat, vagy a csúcsforgalmak jó irányban álltak folyton, meg a háromszög se az első szempont volt. Ma olyanokat nézegettem, akik 1-10 usd között 500k min forg mellett az utsó 1 percben az 50 legforgalmasabb között vannak, és emelkednek (kékek). Top Trade Rate scanner az IB-től. Itt gyakran ki lehet szúrni olyanokat, akik épp most törnek ki valamiből, és a saját átlagforgalmukat is nagyon verik éppen. Ez izgató. Csak teszt szinten írogattam őket, de ebbe a SATC-ba muszáj volt belelépnem némi kockázatszámítás után. A mai gyertya alá nem szívesen engedem, és kb 2 usd-ig ránézésre úgy saccolom, kisebb pihenőkkel simán el tud menni. Nincs igazán ellenállás felette, fiatal bika, jó erőben van, és egy hosszú medvét kell lereagálnia. Az ránézésre 2 usd:) 1:6 risk:reward, de nem célárral, inkább valami trendkövető stoppolással.

2006-11-18

Tudás és tudatosság

Ez a téma talán megér egy külön bejegyzést, bár kommentként született.
.
Nem a piac az ellenséged, hanem saját magad.
.
Más a tudás és más a tudatosság. Rég tudom ezeket a bölcsességeket, amiket újra és újra megfogalmazok, és mások is elmondanak, és nem is a mondatok, hanem a mögöttük rejlő szemlélet, gondolkodásmód, érzés a lényeg, amit csak gyakorlással lehet elsajátítani. Ezeket is eleget tapasztaltam már, de nem vagyok elég állandó, elég tudatos, fegyelmezett. Eleve egy állandó stratégiára akarok folyton specializálódni, mégis hagyom magam elcsábulni néha, és kész a baj. Hiába csinálom napi 6-8-10 órán keresztül, figyelem, agyalok, tesztelek, játszom, ha közben amatőr hibákat vétek, az azt jelenti, hogy nem elég profi a hozzáállásom. Nem elég programszerű a tesztelésem se, meg a kereskedésem se. Ugyanúgy meg kell ezt szervezni, mintha egy olajtársaságot akarnék alapítani. Teljes koncentráció arra a néhány órára, amit rászánok naponta, és teljes kikapcsolás, amikor nem csinálom. A koncentrált programszerű szervezés-tervezés-tesztelés-kereskedés olyan magabiztosságot adna, hogy nyugodt lennék közben is, keveset és kicsiket hibáznék, és boldog lennék utána is, mert tudnám, hogy jól mennek a dolgaim. Így meg feszült vagyok piac közben és frusztrált utána. Persze kivéve mikor nagyot nyerek, akkor meg az elbizakodottság a veszély.
.
De azért "én" sem vagyok az ellenségem (nemcsak a piac), mert az elég skizó dolog volna. "Én" sokkal inkább a tudatommal azonosulok, ami a legjobbat hivatott kihozni "belőlem", kevésbé azzal a tehetetlen ösztönös lénnyel, aki az évek során automatizált reakciók és ingerek mentén működik, és képes lenne a tudatom nélkül, önállóan leélni az egész életet. Nélkülem. Pszichiáter ismerőse van valakinek?:)
.
A téma elég messzire vezet, és meggyőződésem, hogy kevesek képesek igazán tudatos életre, de nem is sokan vágynak rá, vagy nem is tudják, hogy mi az és mire jó. És persze van aki ugyan baromi tudatos, de elszámolja magát, és nem hagy helyet az emberi érzéseknek, érzelmeknek. Ezért akarom időben tudatosan elválasztani a koncentrációt a kikapcsolódástól. Nem keveredhetnek, különben a káosz uralkodik, nem "én". Folyamatosan koncentrálni meg egészségtelen és szükségtelen lenne.

2006-11-17

ZVUE, DOC

Három hete nem nyúltam a papírjaimhoz, és úgy döntöttem, daytradelgetni fogok az intraday marginnal. Keresgettem papírokat, de nem volt határozott elképzelésem, csak úgy nézegettem, hátha van valami jó helyzet, amit nem lehet kihagyni. Csörgött a telefon, dumálgattam, örülgettem, pláne, mikor láttam, hogy mennyire veszik a ZVUE-t. Kemény momentum, gondoltam, sehol se vagyunk még ahhoz képest, amit itt két napja műveltek, úgyhogy jó sokat lehet keresni ezzel a momentummal még így is, hogy már vagy 10 perce megy és jó drága. Nem sokat gondolkoztam, vettem kétszer annyit, mint amennyit egy szokványos stoppal megengedhettem volna, mondván, hogy majd ha vége a momentumnak, gyorsan zárok is.

Megvettem 1 tickkel az ellenállás alatt, a csúcson. Aztán vége lett a momentumnak, és mondtam, hogy jó, akkor zárok. De azért még egy kicsit hadd oldalazzon, hadd gyűjtsön erőt az ellenállás átviteléhez, nincs abban semmi rossz. Aztán a nagy erőgyűjtésben leszakadt hirtelen, akkor már éreztem hogy tényleg baj van. De még a trendvonal tartja. Ok. Akkor tartom én is egy kicsit. Aztán a trendvonal is letört (a bullish hsz alsó vonala, amiből a momentum jött kitöréskor) és akkor még mindig tartotta a bullish hsz teteje, akkor abban bíztam. Az letört, de ott oldalazni kezdett alatta, hátha felfele tör ki az oldalazásból, ezt még megvárom. Felfele indult valóban végre, de forgalom sehol. Na majd mindjárt jön biztos. Nem jött. Elkezdett visszacsúszni, magasabb mélypont, beszűkülés, nagy szimmetrikus hsz kialakult. Ez volt a vége, ha ebből letör, most már tényleg eladom. És így is lett. Roppant jó, hogy eladtam, méghozzá gyorsan, mielőtt beindult a temérdek stop, és leütötték keményen. Komoly veszteség. A pénz mellé még az is, hogy mivel a daytrade marginnal játszottam, most valamit likvidálnom kell a portfóliómból, hogy meglegyen az overnight margin. Erről majd később.
.
Előbb a tanulságok:
.
1. Nem kereskedek telefonálás közben, sőt semmi közben.
2. Csak olyat csinálok, amit megterveztem előre.
3. Ha már elkövettem egy hibát, nem kezdek el bízni a szerencsében.
4. Ha nem bízom se a szerencsében, se a saját nemlétező stratégiám erejében, de van egy nyitott pozícióm, a veszteségek minimalizálására kell koncentrálnom. Hogy hozzam ki a lehető legtöbbet egy adott szituációból? Nem pedig ülök, és drukkolok a piacnak.
5. A piacnak drukkolás mindig felesleges, sőt káros időtöltés.
.
Az a tény, hogy egyre törte le a támaszokat, amikben bíztam, és mindig találtam új támaszt magamnak, csak arra vezethető vissza, hogy nem volt stratégiám. Önmagában nem főbűn több támaszt is hagyni elesni.
.
A 4. pont azért felvet egy érdekes gondolatot: hogyan hozzam ki a lehető legtöbbet egy adott (elkúrt) helyzetből?
.
1. Kell egy hidegzuhanyszerű érzés, rá kell jönnöm, hogy baromságot csinálok, nem azt, amire évek óta készülök, hanem valami ösztönöset, hirtelen ötletszerűt. Eszembe kell jusson az a sok hasonló eset, amikor egy éves fizetésnyi pénzt veszítettem három nap alatt például. Mind-mind ösztönös és ötletszerű játék volt. Nem volt hidegzuhany, mert elnyomta az az érzésem, hogy jó esélyem van sokat nyerni ezzel, csak kerüljek már végre nyerőbe. Nem is az, hogy legyen sok pénzem, hanem hogy legyen igazam. Ne veszítsek. Rég nem a pénzről szól, arra csak hétvégénként gondolok, mindig meg-megállva. Pánikhelyzetben is fegyelmezetten össze kell szedni magamat egy kis gondolkodásra, ennyi az egész. Ezt gyakorolni kell. Az akaraterőmet a saját tetteimen és gondolataimon kell gyakorolnom, nem tőlem nagyjából független dolgokon vagy személyeken ugye.
2. Látom hogy elrontottam, van egy pozim, amit újra kell gondolni. Nem számít a veszteség, vagy nyereség, amiben épp ülök vele! Csak az számít, innen mi várható még. A múlton nem lehet változtatni, tehát nem is kell, ami nagy könnyebbség. Most például volt egy pozim, ami ellenállás alatt oldalazott néhány perce, előtte nagy momentum. Mivel ilyen esetben normálisan nem vennék, úgy kell tennem, mintha a bullish hsz kitörésekor vettem volna, momentumra. Az első csökkenő forgalmú oldalazó szakaszból való forgalmasabb letöréskor zárni. Vagy egyből zárni, mikor felismerem, hogy mindenféle terv nélkül szálltam be. Ez a legegyszerűbb, de ha hirtelen találok egy jó lehetőséget a meglévő pozimmal (egy oldalazásból jó irányba, jó hozam/kockázattal kitörés esélye), miért ne játsszam meg? A lényeg, hogy mindig pontosan tisztába legyek azzal, hogy mi a terv. Ha bizonytalan vagyok, és ezt nem tudom gyorsan megszűntetni, azonnal zárni kell.
3. A Terv nem azonos a piac várható viselkedésének elképzelésével. A Terv az, hogy én hogy fogok viselkedni, ha a piac különböző dolgokat csinál. Minden esetre fel kell készülni.
.
Na már annyi okosat mondtam, hogy most át is térnék a másik témámra. Valamit likvidálnom kellett, mert vesztettem a marginból, és éjszakára nem elég, ami maradt. Ez amúgy végig aggasztott, miközben figyeltem az esést. No de mit likvidáljon az ember ilyenkor? Azt, amiben a legkevésbé bízik. Ami a legrondább a portfólióban, aminek a legkevesebb esélye van beindulni. Még véletlenül se olyat, ami jól megy, nyerőben van, és megnyugvással töltene el, ha profitot realizálnék, valójában viszont levágnám az aranytojást tojó tyúkot, és megtartanám a maláriás disznót.

Ez pedig a DOC volt, amit három hete vettem egy másnapi, sőt aznapi kitörés reményében, majd úgy döntöttem, hogy hosszú távra átállok, és bika ez még úgy is, hogy nem tört ki gyorsan. Ez igaz is volt, de mikor jelentésnap jött, és növekvő veszteségre gap downt reagált a piac, ott azért nomegálljcsak. Persze mire észleltem, már nagyon olcsó volt, és nem volt elég nagy a forgalom ahhoz hogy elveszítsem a hitemet a bikában. Másnap megint esett, de már kisebbet, és hamarosan egész jó erőben visszamászott a letörésig, sőt. Itt pihent pár napot. Ez egy nagyon jó alkalom lett volna eladni, mert a szép bikától elég messze került a nagy korrekcióval, és esélyes volt egy elbukó visszateszt, mint egy irdatlan kitörés. Pláne néhány nappal egy szomoró jelentés után. Ma megint gap down, pedig arra számítottam, hogy most jön egy magasabb mélypont, aztán egy néhány hetes pihenő után kitörünk majd újra. De ez vézna jövőkép, a legvéznább a csomagban. Ezért dobtam. Röviddel utána elkezdték venni, és betöltötte a rést, egy kalapácsot formálva. Ettől még ocsmány és kész. Viszont nyertem 3 centet azon, hogy volt időm limit áron adni. Ennyit mára.
.
Nem ilyesmikről akartam írni, de ez a ZVUE affér megváltoztatta a programomat.

2006-11-16

ZVUE


Az a megtiszteltetés éri most minden idők egyik legkereskedelmi naplóbbját, hogy elsőként hozhatjuk nyilvánosságra Sennacherib Mester egy forró estéjének leírását, saját tollából idézve:
.
Sok dolgot átéltem, amióta trédelek, de ez a mai sztori a legsúlyosabbak között van. Nem a mérete okán, inkább azért, mert élesben még nem voltam benne ilyen erős momentumban, vagy ha igen, akkor rövidebb ideig.

Egész nap nagyon emelkedett ZVUE, az új csoda. A nap második felében elért egy kicsivel magasabb, mint 5 dolláros csúcsot, innen ereszkedett. Gondoltam, érdemes lesz figyelni a következő napokban, mert ebből a korrekció végén szép rally jön majd. Helyette este elkezdték venni, és hamarosan már az előző csúcs alatt volt a papír. Rimánkodtam, hogy bírja 5.04 alatt, ami mellesleg a délutáni mellett történelmi csúcs is, még csak 3 hónapja van a piacon. Nem bírta, nem is lehetett tőle ilyet kérni, de én nem vettem meg. Nem erről szól mostanában a játék, más érdekel: erős zárás után after- és pre-marketben eladni jó magasan. De most messze volt még a zárás, és láttunk már nagyon csúnyát LMRA-tól, aki volt szíves egyszer hat darab 5 perces gyertyában lenézni 8.50 közeléből majdnem 6.50-ig. Az egész történet a momentumról szól. Ha veszik, akkor a csillagokig veszik, bármennyiért veszik, csak adják már, soha nincs elég. Aztán valaki sokat ad, és megszeppenve mondják, hogy elég. De más is akar adni, és másodpercek alatt megfordul a játék, mindenki adni akar, tökmindegy, milyen áron, csak vegye már meg valaki. Namármost nekem az első sztori tetszett, és nem akartam megkockáztatni, hogy a másodikba csapjon át a dolog, ezért mindenféle emberi jóérzés ellenére várakoztam, mert ezt diktálta a szabály (lehet, hogy hülye szabály?) Aztán eltelt 10 perc, és végre beléptünk a végső rally kategóriába, amikor én is megvettem 5.30-on, gondolván, remélhetőleg napi csúcs körül fog zárni, és akkor afterben kitépik majd, és én örülni fogok.
.
Nem pont ez történt.
.
Másfelé nézelődtem, hogy teljen az idő, és visszanézve azt láttam, hogy emelkedett, már 5.40-en van. Igyekeztem továbbra is másfelé bámulni, nem tudom, ki hogy van vele, de én rosszul bírom, amikor valami nagyon szépen halad a nekem megfelelő irányban. Ahhoz, hogy ne kezdjek el ugrálni, nyugodtnak kell maradnom, ehhez viszont az örömrohamokat vissza kell fognom, így végül az egész egy végtelen feszültséggé válik, amit nagy erőkkel tartok kontroll alatt. És a másodpercek rettentő lassan telnek, miközben udvarisan jojózik a gyomrom.
.
Amikor elérte a .60-at, láttam, hogy ennek fele se tréfa, képes rá, hogy kigyorsuljon itt nekem, és a végén még beadják az utolsó öt percben. A lényeg, hogy az emelkedésnek megvan a maga egészséges dinamikája. Most nem arra gondolok, hogy lenne valami általános szabály, ami akár közelítőleg is megmondja, hogy egy eszköz adott idő alatt hány százalékot mehet, hanem arra, hogy bizonyos meredekség meghatározott folytatást enged meg. Ha valami megy, mint az őrült, akkor se mehet hirtelen kétszer olyan gyorsan, mert az egészségtelen begyorsulás, amiből majdnem biztos, hogy egészségtelenül nagy korrekció fog következni, amit senki nem szeret kiülni, főleg nem én, akinek esze ágában sincs tág stopot használni. Nem részletezem, mindenki tudja, miről beszélek, aki meg nem, az majd rájön.
.
Ezért betettem egy eladást .78-ra, aztán láttam, hogy ez még belefér a dinamikába, ezért módosítottam .88-ra, aztán .95-re, mielőtt még az első gyertya befejeződött volna. Olyan gyors volt, hogy többször csak annyi időm volt, hogy valami nagyobb számot írjak be, mint az előző, mert nem tudtam rendesen végiggondolni, hogy hol marad még egészséges az emelkedés. De mire megnézhettem volna, hogy hova kéne tenni az eladást, általában már ismét az eladási áram körül volt, és a gyertya még nem volt túl magas, ezért megint emeltem. Mikor befejeződött ez az öt perces periódus (szerencsére az IB kiírja a NASDAQ time-ot, azaz azt, hogy mi alapján mennek a gyertyák, tehát másodpercre pontosan lehet tudni, hogy mikor fog véget érni; az utolsó 15 másodpercben már leizzadva imádkoztam, hogy bírja ki még egy picit), szóval az utolsó öt percbe érve már 6 dollár fölé tettem az eladást, és végül teljesült is 6.15-ön. Ekkor még volt hátra másfél perc, hát beálltam venni 6.01-re, mert a cég olyan kicsi, hogy a könyv rettentő lyukas, egyszerűen nincs elég részvény, hogy kellően sima legyen az ajánlati könyv. Ez bejött, fél perccel zárás előtt rám szórták a papírt, amit szórakozottan betettem 6.29-re eladni, talán mert láttam, hogy a máris kezdődő afterben már beálltak 6 dollárra is eladni.
.
Na ez az, amit nem szabad. Csak azért, mert egy pillanatnyi beremegés van a piacban, amit javarészt én képzelek oda (hiszen a napi csúcs 6.24 volt, innen esett vissza 6 dollárra, ami az 1.50-es nyitáshoz képest nem egy gyilkos drawdown), máris megijedni, és olyan árat megszabni, amivel igazából csak szabadulni akarok, hát ez baromság.
.
Itt követtem el a másik hibát, amit magyarul vacsorának is szoktak nevezni. Ugyanis ismerem magamat annyira, hogy tudjam, ha nem állok fel azonnal, hogy egyek, akkor jó eséllyel éjjel 2-ig fogom követni a mozgását, vagy addig, amíg van benne forgalom. Ettem hát egy jót, és visszaérve láttam, hogy a portékát elvitték, és még nagyon sok kell nekik. Ha nem vacsoráztam volna, akkor most éhesen és boldogan nézném, hogy már érintette a 7 dollárt is, ami mára valamivel több mint 360%-os emelkedés. Így meg tele és boldogan nézem, hogy mit foghattam volna meg.:) Lesz még alkalom. Azt hiszem, megvan LMRA utódja.
.
Még annyit megjegyeznék, hogy az egész tréd 6 perc 37 másodpercig tartott. De egy életnek tűnt.:)

2006-11-14

Aszittem ilyeneket nem teszek majd a blogra

- Apu, veszel nekem egy 3G-s, USB-s, bluetooth-os, 12 megás hard diskkel és integrált kamerával felszerelt mobiltelefont, amivel mp3-at, pdf-et és Java utilities-t lehet letölteni?
.
- Édes fiam, nem tudnál te is egyszerűen csak drogozni, mint mindenki más?

2006-11-09

Hot Cookies 1108/2

Hosszabb rágódás és elemzés nélkül kibővíteném a tegnapi bull sütilistát 5 további fickóval, akik a tegnapi nap folyamán törtek ki, azután, hogy az előző postot megírtam. ABG, FDC, LGF, MLNM, TE

2006-11-08

Hot Cookies 1108

Most nem az unalmas papírjaimról írok, inkább az éjszakai kutatásaim eredményeiről. Bár, ahogy a nagy Perisztaltikosz mondta az időszámítás előtt: "Addig jó egy papír, amíg unalmas. Kivéve, ha véletlenül jó irányba indul unatkozás után." Aztán mire végre elkezdődött az időszámítás, sokan elfeledték e szavakat. Örültek végre, hogy megy az idő, senki nem beszélt már unalmas papírokról.
.
Éjjel viszont leprogramoztam a nagy fehér kiskanócú gyertya keresését, megnéztem, milyen sok szép fehér gyertya van, ez még akkor is öröm, ha az ember nincs benne. Hogy benne lehetne. Ezután rájöttem, hogy ez felesleges volt, mert a fehér gyertya előtt kéne figyelni, nem utána. Visszatértem hát a szép konszolidációk, pullbackek kereséséhez, watchlist készítéshez. Összejött sok szép. Aztán még shortra is készültem lelkileg, és beláttam, hogy a múltkori CNB, VECO tippjeim már a koncepcióban bukásra voltak ítélve. Itt nem az lesz a nyerő módszer, hogy medvék konszolidációit figyelem, hanem az, hogy nagy medvék megfelelő korrekcióit figyelem. Nagy különbség. Főleg azért, mert utóbbi elő is fordul. Szép szabályos oldalazás vészhelyzetben elég ritka. Inkább az a pánik mechanikája, hogy szakad mint állat néhány napig, aztán elindul felfelé szép komótosan, mintha volna valami esélye, kitartóan menetel, különösebb forgalom nélkül, és lehet látni, hogy mindjárt letörik a trendvonal és beszakad újra, csak ki kell várni a pánikosokat. A sok embert, aki eddig azért nem szállt még ki, mert úgyis visszakorrigál, és majd akkor! Na ez az elméletem. Még nehezen találom a jó módszert ezek keresésére, lehet hogy csak simán végig kéne nézni a medve papírokat, de attól meghalnék. Azt csinálom, hogy az ADX +DI -DI-je szerint keresek nagy medvéket (mint ahogy bikát szoktam) és ezek közül is azokat nézem, akik stochastic-ja 70 fölött van, tehát rövid távon viszonylag drága. Vizuálisan megállapítom, ha szép egyenletes, de nem túl erős vétel zajlik, de hosszú távon meg megbízhatóan medve. Kevés a találat, de azokat watchlistre teszem, és aki bukik, annak még rá is állok a fejére, azaz elvileg megshortolom, és tartom, amíg a pánik tart, rövid távon. Persze ez csak teszt szinten, fejben.
Forró bikás sütik:
NVAX: van benne egy nem tökéletes, de jellegében működőképes bullish triangle, meg egy régi foghíjas szimmetrikus, kinek melyik tetszik, lényeg, hogy felszűkült és kitört. Nem biztos hogy messzire jut, de nekem tetszik. Még úgy is, hogy az OBV nem nagyon emelkedik az árral hónapok óta. Ami viszont sokkal meggyőzőbb, az a heti chartja, ahol mikor megjelent az érdekfeszítés kb egy éve, durva emelkedésbe fogott, megállt az előző mélyponton, finomat korrigált, és most megint felfele megy, ami hosszú távon ígéretes, kecsegtet például a két csúcs esetleges áttörésével, aztán ki tudja. Ne fantáziáljunk. A heti OBV-n látszik, hogy nem nagyon realizálták a tavalyi bevásárlást, a korrekció mértéke és ereje nem is késztette nagyon őket erre. Új OBV csúcs jöhet még az új árcsúcs előtt. Ez valami olyasmi, mint a pozitív divergencia, ha ugyan nem az maga.
NABI: nem a buszosok reinkarnációja, hanem a biotech. Fordított fejváll, bullshit triangle, vagy bármi, amiből jól kitört, visszatesztelte példás mozgással, és most két napja ismét erőtől duzzad. Hátha sikerül neki.
Forró medvés sütik:
NEM: De! Ez a neve. Régen is figyeltem már, mikor egy jó nagy háromszöget csinált, és még nagyobb is lehetett volna, de úgy nem lehet rá jó trendvonalakat húzni. A lényeg akkor is ugyanaz, bazinagy beszűkülés, szimmetrikus. Lefele sült el, akkor épp nem figyeltem. De most talán elkészült a visszatesztje, és bár a ma reggeli kis kókadás még nem igazi letörés, érdemes nagyon figyelni. Szépen mozog.
SLM: Nem egy tökéletes medve, miután legutóbb egy hatalmas vevői nyomakodás után nem tudott új mélyet játszani, de elég keményen beszakadt. Azóta megint emelkedett, erőtlenül, és ma brutálisat zuhant újra. A gap miatt kockázatos, de van aki szereti a kockázat.
.
Csodaklassz, hogy volt időm ennyit firkálni, a gond az, hogy most akkor ezeket le kell majd követnem, és kiértékelnem, mennyire voltam oktondi.

2006-11-06

Bölcsebb döntések - ATML

Sikerült átállnom napi gyertyás játékra, már csak mókából nézem meg néha az intraday adatokat a papírjaimra. 9 pozim van, nagyjából függetlenek a piactól, úgyhogy annyira nem érzem veszélyesnek magukra hagyni őket, és 24 óránként átértékelni a helyzetüket. Azért kellett átállnom, mert nem tudtam eléggé koncentrált maradni piaci időben, miközben dolgoznom is kéne, meg postára járni, és még annyi mindent. Napi 7 órán keresztül folyamatosan döntéseket hozni 9 papír ügyében (bár a fele kb meg se mozdul, de akkor is) elég nagy koncentrációt igényel. A napi gyertyákon van időm bölcsebb döntéseket hozni, bár nagyobb a kockázat is egy-egy pozin. Már tervezgettem kedden is, hogy átállok, de mikor szerdán beszakadtak az indexek, és buktam egy nagyot (realizálatlanul), akkor döntöttem. Előtte azért meggyőződtem róla, hogy valóban minden papíromat tartani akarom-e hosszabb időre.

Hogy valami érdemlegeset is írjak, csütörtökön jelentett az ATML, és úgy néz ki, nem csütörtököt jelentett. Most vagy soha kijöhet a korrekcióból, két napja emelkedik, mint a güzü. A jelentés a becsléseknek kb megfelelt, aftermarketben először beleadtak, ami ijesztő volt, másnap viszont piaci időben jól megvették. És ez a lényeg. Most is veszik, ez is a lényeg. Semiconductor, ami az utóbbi hetekben az általános bika ellenére medve szekció volt, de a papír szeptemberben új csúcsra ment, és most egy normális korrekció végét láthatjuk talán. Példás hosszabb távú bika. Az SMH és QQQQ nem mentek új csúcsra szeptemberben, ezért érdekes az ATML jó szereplése. Az új csúcsot a májusihoz viszonyítom, amikor ugye összeomlott a piac. Az ATML-t ez se érintette olyan súlyosan, bár a júliusi jelentésnél minden jóérzésű stopos ember kiesett a játékból. Leszúrás, kiszúrás. Utána jött is a bika keményen.
.
Namost én nagyon rosszul játszottam eddig ezt a papírt, ezért nem is erről írtam. Megvettem egy hónapja azt a kis kitörést, és hagytam összeomlani, mert "úgyis csak kevés van, és nemsokára jön a jelentés". Elég sokára jött, és elég mélyről kell most felmásznom újra, de majd szapulom magam eleget úgyis, mikor zárom a pozit.

2006-11-02

Jelentés a rövidnadrágból



Olyan rég volt medvepiac, hogy kiváncsiságból megnéztem, vannak-e még gyenge papírok egyáltalán. Ezeket találtam első nekifutásra, amik izgatók lehetnek shortos szemmel. 1-2 hete jelentettek, és nem lettek jobban tőle.
...
Mindkettő tévedés volt, azóta csináltak egy-egy nagy fehér gyertyát, forgalommal, ami mondjuk, akárhol lett volna a stop, nem valami bíztató. A hiba talán az, hogy nagyon hasonlóan közelítettem, mint a long pozikhoz szoktam. De ezt inkább nov. 8-nál folytatom...

2006-11-01

CAAS öblögetés


A momentum, amiért vettem, már aznap meghalt, de mivel DT lett volna, inkább tarottam tovább, jó lesz az még! felkiáltással. Ahogy az lenni szokott. De a különböző timeframeket böngészve most is úgy látom, jó lesz ez még. Inkább az nem lesz jó, hogy tudatosan momentumra játszom a daytrade tudatos kerülésével. A heti charton egy 12 usd-s célár környékére várom, amiért már érdemes kivárni. Nagyon bullish, hogy több éves (erőltetett) háromszögnek most nem várta meg az aljának a környékét se a felfele fordulással. Forgalom teljesen rendben van, még egyértelműbben akkumuláció, mint a legutóbbi próbálkozáskor, ahol azért becsúcsott jópár piros torony is a szürkék közé. Ha ez jelent valamit. Ha rendesen letöri a mostani konszolidáció alját, akkor sajnos hiába minden, könnyes búcsút kell intenem neki. Az drága mulatság lesz. Ezért nem kell momentumra játszani. Ez ellen szól a DTszabály mellett az is, hogy nem nagyon tudok egész délután nyugodtan monitort figyuzni. Sokat dumálok a napi gyertyákra való áttérésről, de nem teszek érte semmit. Franc a pofámba.

AETH --> NEXC


Nem jogutód nélkül szűnt meg a cég, amibe tegnap belevásároltam. Mindig jó erre ébredni. Csak profilt váltottak, meg nevet. Hogy szeretem-e az ilyen izgalmakat, az majd elválik egy óra múlva.
...
Hát csak erre nem számítottam. Semmi mozgás, semmi forgalom. Ebből lesz majd a még nagyobb meglepődés egyszer. Eggyel több illikvid görcs a portfóliómban. Nem is érdemes napközben nézegetni őket, jöhet az alarm-setting. Mellesleg a piac belassult bikailag, SPY és DIA letörte a több hetes trendvonalát, QQQQ még tartja magát. IWM három hete oldalaz, hamarosan ki kell törniük, ha nem akarnak letörni. Nem tudom melyik milyen hatással lenne az illikvid görcs portfóliómra.
...
Most már tudom, milyen hatással van rájuk a zuhanó piac például. QQQQ megadta magát. Csak a NEXC emelkedett ma, a többi illikvid görcs nagyot esett.

2006-10-31

ADSX vs. DOC


Beszólogatunk, odamondogatunk, ni-t mondunk az idős embereknek? Nehezen védhetőnek tűnik a tanult kolléga véleménye, hogy kb: az ADSX a világ leggyönyörűbb papírja, míg a DOC egy ocsmány szutyok. Még a vak öregasszony is láthatja: csak a forgalom más, lassabban kell játszani utóbbin, ennyi. Még ilyet. Bika egy világ ez!

2006-10-29

GT, CHT



GT: komoly emelkedés után a második konszolidációs szakasz. Ha rendesen kitör, elég nagyot szólhat, mert egy régi csúcsot is megdönt vele, kb fél éve innen bukott jó nagyot. Annyira nem volt kemény az emelkedés, de elkaptam elég jól. A zárás a legjobbkor sikerült, utána beszakadt a piaccal együtt.

CHT: hasonló helyzet, de itt egy medve végén egy erőteljes forgalmú emelkedés után az első konszolidációban voltunk, ezért nagyobb esélyt és teret éreztem felfele. A papír nem valami volatilis, de olyan jól nézett ki, hogy nem akartam kihagyni. Cserébe kevés volt a kockázat is. Jól sikerült ezt is zárni, bár nem esett sokat, bármikor továbbmehet, nem rázta meg a piacszakadás se. Távolkeleti cég, talán azért nem izgatja a Nasdaq.
.
A zárások már egész jók, a nyitást kéne javítani. Ezek jól sültek el, meg mostanában minden, de azért nem a legjobbkor nyitottam rájuk. A módszer az volt, hogy kikerestem szépen konszolidáló, kitörés-esélyes papírokat, és figyeltem, hogy melyik unja meg az unatkozást hamarabb. Nem vártam fontos szintek áttörésére, vagy kis alakzatok megépítésére, hanem ha valamelyik épp erős volt, piros piacon kék, vagy legkékebb, figyeltem a forgalmát. Ha elég meggyőző volt, hogy itt most vásárlás folyik, ami hamarosan kitöréshez fog vezetni, akkor beszálltam. Ez ugye elég szubjektív, és a fő probléma, hogy a sáv tetején veszek ilyenkor. Az ellenállás alatt. Itt erősnek látszik a papír, de azért van időm venni, mert nem sikerült áttörni. Mindkét esetben még egy korrekciót csinált a vételem után, és csak utána tört ki. Végülis olcsóbban vettem, mintha megvártam volna a szuperkitörést, új csúcsot meg mittomén. És az is igaz, hogy az új csúcs magában nem jelent még kitörést, mert nem mindegy mit kezd az új csúccsal a tömeg, a forgalom. Tehát a sima stop buy az nem biztos hogy jobb megoldás. Nem beszélve arról, hogy ha nem én nyomom a gombot, lehet hogy túlköltekezés lesz a 2x margin fölé, mert túl sok megbízás teljesül. Az viszont megfontolandó, hogy mikor úgy érzem, most aztán venni kéne, akkor érdemes lenne megvárni egy következő korrekciót, hogy még olcsóbban hozzájussak, az emelkedő trend közelében (ami ilyenkor elég lapos még, nem is nagyon létezik, csak a piszkos fantáziámban) vagy egye fene, új csúcson, ha nem bír korrigálni már. Tehát ne folyton egy pillanatnyi drágulásban, 10 perces momentum végén vegyek, mikor a többi balek, hanem olcsóbban, mint aki tudja mit csinál.

2006-10-26

SWHC


A forradalom 50 éves évfordulójára megvettem életem talán első fegyvergyárát, a Smith & Wesson-t. Na jó, nem az egészet, de egy elenyésző részét. Ford Fairlane forog a sírjában, pedig még meg sem halt a fószer. Múltkor nem vettem meg az Ingram-ot, lelkiismereti okokból, meg azért, mert nem tört ki, csak készülődött. Másnap kitört, és utáltam, hogy nem vagyok benne. Ennyit a lelkiismeretről. SWHC-ről is később jöttem rá, hogy micsoda, már megvolt. Kit érdekel. Lényeg, hogy nagyon jól kerestem vele, mindaddig, míg el nem sült a stopom ma reggel (=délután). Szóval néhány napnyi csodás száguldozás után tegnap lekorrigált estére. Nem örültem, mert milyen jó volt már addig? Nagyon.
.
Gondoltam, ez holnap vagy letörik egyből, vagy visszamászik. Tovább nem gondoltam. Tovább kell gondolni. Betettem a stopokat nagy szenvedve, hogy én hogy utálok stopot rakni, mert inkább nézem és majd alkalmazkodom. De nem nézhettem, nem voltam itthon. Mire hazaértem, nem volt kiütve egy stopom se, örültem. De nem szedtem ki őket. Ez volt a hiba. Megszólalt a riasztó, esett a SWHC, méghozzá forgalommal. De mire odanéztem, már kiütötték a stopomat, persze a lehető legolcsóbban. Utána 20 dollárral (centtel) feljebb pihent 20 percig. Tudtam, hogy gáz van, nagy volt a forgalom, és nem húzták ki az 1-2 perces illikvid leszúrás után, hogy mehessen a bika tovább. Inkább itt kellett volna kiszállni. De még sokkal jobb lett volna, ha már akkor kiszállok, mikor hazaérkeztem, és látom, hogy nem törte le a tegnapi dupla mélyet, visszakorrigált 13.80 fölé, de azért túl sokat nem mutatott, egyhamar nem lesz bika. Pihenő. Itt kellett volna kiszállni. Nem pihenünk, momentumra játszunk. Mondjuk ezt csak úgy lehet hatékonyan, ha az ember ott ül mellette, és mindig tudja mi történhet, és hogy kell reagálni. Rögtönözni nem lehet, a stop meg csak vészféknek jó. De arra mindenképpen, és ha az embernek nincs jobb módszere, be kell állítani, nincs mese.
.
Sokat veszítettem már az elmúlt másfél év alatt, és sokat nyertem is. Sokszor kivettem, lejjebb tettem a stopot, mint eredetileg terveztem, kb az összes veszteségem 70-80%-át így értem el. Minden nagy veszteséget így értem el! A nagy nyerők 80%-a meg szépen mozgó papír volt, aminél nem volt szükség arra, hogy eltüntessem a stopot útközben. Nem kellett izgulni sem, drukkolni, úgy mozgott, ahogy elképzeltem, ahogy kell egy trendelő papírnak. Az is igaz viszont, hogy a kistoppolt, kis vesztővel, kis nyerővel lezárt trédek jelentős része komoly nyerőbe ment volna később, másik jelentős része komoly vesztőbe. Mondjuk 40-40%. 20% meg sehova. Ez a sok szám amúgy mind hazugság, ferdítés, hasból mondom őket, és simán lehet hogy egész mások az arányok. De így emlékszem, és nincs kedvem végignézni az összes esetet. A vita, hogy kell-e stop, meddő. Stratégiafüggő. Nekem kell. De nem feltétlenül kell "hard stop", azaz stop market megbízás. Be lehet állítani alarmokat különböző már-már veszélyes szintek elérésénél, hogy legyen idő gondolkozni.
.
Meg például a mai nap, mikor már nem volt értelme a momentumban bízni, max a hosszabb távú trendben, limit áron ki lehetett volna csukni a cuccot. Letört a trend már tegnap, vége a momentumnak. Nem akartam kibékülni a gondolattal. Azt mondtam, jó nekem a trend is, nem kell a momentum, ráérek. Csak épp ezzel feladtam az addigi pompás nyereséget, megváltoztattam a tervet, amit menet közben már nem szabad. Mert ha nem sikerül, nincs magyarázat. Gyenge voltam. Ha sikerül, nincs tanulság. Véletlenül bejött. Nem tudom megismételni, mert nem volt megtervezve. Ennek nincs értelme.
.
Na eleget szidtam magam, jöjjön a dícséret: így hibásan is nyerővel zártam a boltot, és a többi, még nyitott pozim remekül néz ki. Persze még el tudom rontani azokat is, ha igyekszem.

2006-10-21

FUL

Ha lett volna időm az első momentum végén zárni, ez is tökéletes lett volna. Pár nappal később, a mai forgalom nélküli esésben kiszálltam, hogy jobb helyre pakoljam át a pénzt. A momentumnak vége, újabb oldalazásban vagyunk, nem olyan jók már az esélyek. Persze a papír továbbra is bull, de már nem elég gyors, nem elég szép, nem az én esetem.

Jól bevásároltam ma, mert hétfőn lesz módom figyelni a papírjaimat, tovább nyúzni a stratégiámat. Aztán meg kéne vizsgálni, hogy hogy tudnám napi gyertyákon játszani, meg esetleg ugyanezt fordítva, medveség idején. Zavarna, ha pihenne a pénzem, amíg én dolgozom.

2006-10-13

BWNG, TSM

A tegnapi TTWO után még két tökéletes példáját sikerült produkálnom a legújabb stratégiámnak, amivel sikerült a tőkegrafikonomon bullish reversalt előidéznem, azaz kezdek feltörni a nyári szerencsétlenkedések után.


Ma már nem nyitottam új cuccot, mert hétfőn nem tudok időben gép elé ülni, és várhatóan most aztán már tényleg beindulnak a munkák, amik miatt távol kell maradnom a piactól egy időre. De ennél jobban nem is zárhattam volna ezt a kereskedős időszakot, pontosan tudom, hol kell folytatnom, ha megint eljön az én időm. Van még két papírom ebből a fajtából, akik lassan akarnak indulni, ATML és FUL. Utóbbira alig bírtam ki, hogy ne vegyek rá ma este, olyan jól néz ki. De majd úgyis megmutatom, ha zártam őket.
.
Nézegettem érdekes ETF-eket, mikor épp nem történt semmi, de akármilyen jól néznek ki egyesek, ha ezekre is vonatkozik a DT-szabály, mert stock-ként működnek, akkor megette a fene. Swingelni jobb szeretek egyedi részvényekkel, daytradelni meg még az e-mini hatik is drágák nekem. Vagyis túl kockázatosak. 10k usd-vel már néhány kihagyhatatlan helyzeten elgondolkoznék. Mikor az egész piac beszűkül és kitör. Hetente több ilyen eset akad, és ezt az intraday marginnal meg lehetne játszani, ami nem is zavarná a full margin swing részvénypozijaimat.
.
De lehet hogy kitalálok valami mást, amivel elüthetem a tétlen órákat amíg a swingre vigyázni kell a gép közelében. Hogy ne kelljen állandóan néznem, alarmokat pakolok a gyors trendvonalam környékére, és hallom, ha problémás valamelyik csóka. Akkor még mindig gondolkozom elébb, és csak döntés után nyomok gombot. A zsigeri reakciókra már elégszer ráfizettem. Pl. az ACE ma is jól kitört, amiből tegnapi minimumon kiszálltam. Ez akkor is butaság volt, ha helyette sikerült még jobb dolgokba szállni. De nem rágódok többé a múlton, örülök annak, hogy ma nem hibáztam.