2006-12-21

MGIC

Jaj elfeledkeztem még egy nagyon tanulságos befektetésemről. Jól szemlélteti a szokásos hibáimat. Jön egy durva emelkedés egy papírban, sokszoros forgalommal. Mikor konszolidál, beszállok, hogy hajrá, mehet tovább holnap. Holnap gap down vagy minimum egy nagy esés, erre nem vagyok hajlandó eladni, mert túl sokat kockáztattam eleve. Inkább kivárom az emelkedést. Nem jön. Akkor nem érdekel, tartom. Úgyis igazam lesz egyszer. MGIC esetében fél évvel később lett igazam, addig csak a szenvedés jutott. A rá eső tőke fél évig nem dolgozott. Az mondjuk 1000%-os évi termeléssel számolva 500% haszonáldozat. Most hogy elkezdene dolgozni, kidobtam, mondván, hogy most relatív drága, és nagyon utálom, illikvid gombatenyészet az egész. És különben is mennyi szenvedést okozott már lelkileg az, hogy megvan.
.
Tehát akkor szállok be, mikor már annyira evidens, hogy emelkedés van, hogy igaziból már mindenki benne is van. Tehát esés lesz. Támasz sehol. Stop sehova. És akkor szállok ki, mikor végre rendesen trendel felfele. Ma megint kitört. Megint a tervezetlenség netovábbja.
.
Na de legalább túlvagyok rajta. 2007-től ilyet ne!

Nagykarácsony

Két kínai papírt is elkaptam egész jól: CHINA és CAAS, de főleg CAAS. Rájuk írtam, ami eszembe jutott róluk, úgyhogy inkább továbblépnék kicsit a jövő felé. Beszállónak továbbra is a fiatal bikák szép konszolidációinak alarmozását és csilingelés esetén megfontolt megvételét szeretem, bár az alarmozás feltételezi, hogy a gép előtt ülök, tehát nem igazán napi gyertyán játszom, véletlenszerű időpontokban. Azt is lehetne stop buy-jal, de akkor meg ugye túlköltekezés esete állhatna fenn, a napon belüli 4x tőkéig, a 2x felett, amit este kényszervágnak és végem.
.
Kiszállás a konszolidáció alatti fontos támasz alatt valamivel, illetve ezt tologatva valahogy felfele. Esetleg kibővítve egy olyannal, hogy ha momentum van, és lassul, akkor csak úgy eladni mielőtt a stop kivág. Mondjuk nyitóáron, olyankor úgyis optimista a nép. Vagy se. Stop tologatás nehéz ügy, mert világos, hogy ha átlag 3 napig tart egy pozim, akkor nem ideális naponta tolni a stopot, kb fél-egy óránként kéne, ami megint melléüléssel jár.
.
Dehát most vagy momentumot játszunk, vagy trendet. Utóbbi nagyon bealtat, és nem tanulok belőle túl sokat, vagyis túl gyorsan, szóval inkább előbbi. Ez viszont időigényes, és közben azért pénzt is kell keresni, amikor lehet. Legjobb lenne mindjárt 5milliót keresni, és gyorsan elkezdeni megélhetési kereskedni.
.
Na vidám ünneplést mindenkinek, aki a hosszas hallgatásom ellenére betévedt ide!

Kiskarácsony

No akkor amiket lezártam mostanában:


Majd folytatom a sort, csak közben eszembe jutott valami. A CMF, amit mostanában hevesen tanulmányozok, egész hasonlóan viselkedik a SATC és SONE ábráján. Azt mutatja, hogy erős gyűjtögetés folyik egy hónapja kb. Ezzel megerősíti végre az eddigi elképzeléseimet a papírokról. Az indikátorokat inkább megerősítésnre használom, meg főleg keresésre. Ha a CMF jól jelez gyűjtögetést, lehet keresni hasonló mintákat egy rutinnal, és további tech elemzésnek vetni alá a kapott chartokat. Végül az dönt, hogy jól néz-e ki a cucc, és van-e rajta szűk beszálló. Mármint így kéne lennie. Valójában túl könnyen bemagyarázom magamnak, hogy amire készülök épp, az jó. Aztán mikor már felfokozott idegállapotban megnyomom a BUY-t, lehiggadok, és kitalálom, hogy akkor ez most mire lesz jó. Ez persze hülyeség, de szépen nyomon követhető például az ADSX vagy a NEXC ábráján. És akkor az ATML-ről nem is beszélek, amit tökéletesen fonákban játszottam meg. Azaz a csúcsnál vettem, és a mélyponton adtam. Pár nappal később újra kitört, és már jézusom. Iderakom a chartot, újabb elrettentésnek. A világ leghülyébb trédje:

Itt például nem sokat mutat a CMF, azt jelzi, hogy a megelőző emelkedés brutálisan egyértelmű volt, a könnyed őszi esés viszont olyan kis határozatlanka. Most hogy újra dübörög a gazdaság, nem csoda hogy a CMF is magas, ilyenkor nincs jelentősége. Akkor van, mikor valami trendfordulót előrejelez, vagy megerősít például. Mikor a forgalom és a záróárak már mennének, de az árfolyamot még nem engedi a trend. Na mára ennyi, de lehet hogy mindjárt folytatom. Úgyis itt a karácsony, legyen mit a fa alá rakni.

2006-12-09

Szépségverseny

Lezártam a héten néhány pozimat, majd számot vetek róluk, ha lesz kedvem a hétvégén. Ez így persze nem kereskedési napló, de nem is kereskedek, inkább tesztelek mostanában és mint elhivatott tyúkanyó, ülök a záptojásokon is, hátha kikel belőlük valami. Aztán általában nem csirke, ami kikel, de azért van olyan is. Kedvencem a CAAS, amin kb 50% nyereségen ülök pár hét alatt, és még mindig nagyon szép, a másik királyságom pedig a SEVI, amit már a BB-ről is kivágtak a PINK-re, és 90% veszteségem van rajta nyár óta. Egy ebéd ára még kijönne belőle, de már sok értelme nincs kiszállni. 0 alá nem mehet az ára, viszont az első jóhírre megsokszorozódhat, akár már 2047-ben, mikor váratlanul jogutód nélkül megszűnik a bank, aki kölcsönadott nekik pénzt. Pont ráesik az a meteor, amit annyira várunk.
.
Szóval a kotlás nem szórakoztató, inkább egy mechanikusabb, de még nem automatikus rendszer felépítésével töltöm az időmet, ami fárasztó, és amíg csak próbálkozások, nincs is sok értelme írogatni róluk. Teszt a lelke mindennek. A teszt ész a lélek egyenszúlya.
.
Azért vázolom a koncepciót, hogy mi van. Az van, hogy nem akarok intraday adatokkal variálni, mert az napi 6.5 óra tiszta figyelés, plusz elő és utómunkálatok, azaz kb 10 óra meló, és még nem ebből élek, tehát képtelenség. Más lenne, ha valahonnan rámesne 25k usd, de erre várni kb olyan, mint a SEVI emelkedésére. Tehát maradnak a napi (vagy nagyobb) gyertyák. Napi jól ütemezhető 1-2 óra figyelésben még benne vagyok, az hasznos a belépéskor. Bár be lehet lépni stop limit buy-jal is, de akkor nem tudom kontrollálni, hogy 2x tőke fölé ne menjen a rendszer. Napon belül megengedik a 4x tőkét, tehát simán belépnek nekem ha több stop megnyílik a kelleténél, és este kerülök bajba. Vagy direkt kevés megbízást adok ki, és még a tőkém 1x-ese se lesz szinte soha kihasználva, az se jó. Úgyhogy figyelni kell, és addig vásárolni, amíg időm és pénzem van, és tökéletes beszállóim.
.
Különböző algoritmusokat találok ki a jó szituációk felismerésére, papírkeresésre. A legutolsó például azt figyeli, hogy az elmúlt hetekben legyen nagy mozgás az átlagos napi volához képest, és az utolsó napokban ne legyünk új csúcson a nagy mozgáshoz képest, de azért legyünk bika trendben. Arra törekszem, hogy minél kevesebb munkával lehessen nyitás előtt egy aznapi watchlistet készíteni pl. a stockcharts-szal, ahol aztán nyomon is tudom követni az utolsó 2 hónap grafikonjait néhány lapozgatással. Ha valami épp kitör, észlelem. Ha nem, várok amíg de. Az alarm-setting is járható út, de az sok munka.
.
Akármilyen keresőt gyártok, a végén mindig le kell válogatni a nem jó chartokat, ne zavarjanak. Ez szubjektív, pl nem elég bika, nem elég szép konszolidáció, túl nagyot esett néhány napja vagy túl unalmas trendelgetés folyik az ábrán, ahol ugye nem várhatok kitörést. Mert még mindig erről álmodozom, hogy kitörés. Kell egy néhány hetes nagy forgalmú emelkedés, és az azt követő konszolidáció, általában oldalazó vagy enyhén eső szakasz. Legyen ránézésre jó esélye emelkedni. Ne jelentsen mostanában negyedéveset. Legyen beszűkülve, ha egy mód van rá, lényeg, hogy ránézésre klasszikusan kitörésre álló cucc legyen.
.
Aztán kell belépésre és kilépésre is terv. Belépés, miután észlelem, hogy van valami, intradayen ráközelítve tényleg relatív forgalmasan emelkedik, átvitt valami helyi ellenállást, van közeli támasz, távoli (elméleti) cél, kockázatból size-méretet számítok, és mehet. Mondjuk az előző vagy aznapi minimum alá a stopot, nem kell távolabbi támaszt keresni, mert csak néhány napra szól az egész. Kicsit akarok bukni, nagyot nyerni. Namost ha első napon túlvagyunk, az jó, akkor már nem leszek pattern-day-trader. Ha ez egy szép nagy fehér gyertya legalább átlagos forgalommal, elégedett vagyok, nem csinálok semmit. Ha másnap ugyanez, ugyanígy. Ha egyszer elbizonytalanodik, csinál egy tüskét vagy egy dojit, vagy egy alacsonyabb fehér gyertyát, és már nem akar olyan lendületesen emelkedni, akkor következő nap nyitóáron eladom. Azért ott, mert 1) ez marha egyszerű, nem kell rajta realtimeban vajúdni, 2) bika trendben több a gap up, mint down (talán). Bizonytalanodik ugyan a piac, de még nincs feltétlenül korrekció. Ezzel helyzeti előnyöm van a stopos kiszállással szemben, hiszen egy fél-egy napi range-et elveszítek minden egyes stopos kiszállással. Ha meg már nem olyan jó a momentum, keresnék helyette jobbat, minek szenvedjem végig a pihenőt. Mondjuk trendes-rendes kiszállással (pl mozgóátlagos) 1-2x akkorát lehet fogni mint egy ilyen gyors momentumossal, de 5-10x annyi idő alatt. Az idő pénz, ha az embernek nyereséges stratégiája van. Természetesen nem mindig úgy van vége a momentumnak, hogy hát kicsit meglassult, zárjunk. Gyakori, hogy már másnap lekorrigál a sárga földig. De csak emiatt nem akarok már másnapi nyitóban zárni, hiszen sokszor hosszú meneteléseket produkál egy papír, most például a MOVI ilyen, egy másik hasonló stratégiám tesztjében. Ott kicsit más volt a papírkeresés, és a zárás is. Minden egyes nap után minimum alá (néhány tickkel) húzott stoppal ment-megy, de így az oldalazásokat végigülöm feleslegesen, és mindig egy "nappal" olcsóbban kell realizálnom a végén. Talán a kettő kombinációja még jobb lenne, de ki fogja azt végigszámolni? Ja még időlimitre is gondoltam, hogy mondjuk 5 nap legyen max, de ezt kiküszöbölhetem azzal, ha az első "bizonytalan" gyertya után zárok.
.
Na ez az elmélet most éppen, aztán meglátjuk meddig szenvedek vele, hogy gyakorlattá válhasson. Még a SFC grafikonját majd muszáj megmutatnom, amit ezzel a keresővel találtam, és csodálatos. Lehet, hogy nem is kereskednem kéne, hanem chart-szépségversenyt rendeznem, olyan még úgysincs. Talán:)