2009-12-15

A maradék


CETV. A belépés után szerencsére beindult a zuhanás, de azért az látszik, hogy még jó esély volt az oldalazás elhúzódására. Az új mélypont, ahol beszálltam, nehezen mondható igazi letörésnek. A távoli stop tükrében pláne béna az indítás, de aztán jól alakultak a dolgok, beindult a lejtő. Egy nagy gap down napon aztán ez véget ért, mikor még nem éreztem ezt kifulladásnak, szóval nem siettem levágni a profitot, ami így nem is lett túl nagy. A napi gyertyás stoppolással ugyanitt zártam volna.
.

DRI. Itt sikerült elég jó helyen beszállnom, a letörés után találtam rá, és a visszatesztben shortoltam meg a régi sáv alsó ellenállásánál. Jó esély volt rá, hogy nem éri el a stopomat tehát, ami a túloldalon volt. Egy ideig minden rendben ment, aztán egy erős reggel, mikor épp ment le a nap, úgy megrángatták, hogy nem vártam meg, míg elsöpri a stopomat, gyorsan kiszálltam. Nem érte volna el, ami így elég ciki, de néhány nap múlva úgyis ugyanott sültem volna bele, mert az újabb esés közben nem alakított szignifikáns lokális csúcsot vagy bármit, amihez stopot toltam volna. Napi gyertyán követve ez is tök ugyanígy végződött volna.
.

FFIC. Kamu letörés, nem biztos, hogy jó helyen stoppoltam, kicsit túl agresszívnek tűnik a randa tüskéket elnézve, de a többi értelmes stop-helyen is ugyanígy végeztem volna. Sok szót nem is érdemel, talán még annyit, hogy borzalmasan undorító a 30min charton, kár volt beszállni. Ilyenkor arra szoktam persze gondolni, hogy na majd most jön a letörés, a momentum, ami hozza a likviditást magával, és kisimulnak a tüskék néhány napra. Ez nem túl realista hozzáállás, elvetendő.
.

FNF. Naposon volt rajta egy szép medvetappancs, amiből busás lejtő jöhetett volna könnyedén. Mikor nagy zuhanással nyitott egyik nap, akkor találtam meg. Addigra teljesen vissza volt emelve az oldalazás szintjére, és itt arra gondoltam, hogy bár ez igencsak erőt sugárzó mozgás, de néhány cent kockázattal be lehet szállni, és ha mégis bejön, 10x-esen meghálálja. Egész nap ott feküdt oldalt, ami újabb erő, bázist épített a kitöréshez, másnap reggel ki is lettem ebrudalva belőle. Ha szeretnék trend ellen játszani, itt be is longolhattam volna, de a technikai sportban nincs HA!
.

ODFL. Tökéletes entry, tökéletes zuhanórepülés kissé trendelve, hogy azért tudjam tolni a konzervatív stopomat, aztán egy gap down, amit itt már nagyon helyesen kifulladási résnek értékeltem, és igyekeztem jó olcsón visszavásárolni. A folytatás tükrében nagyon elégedett lehetek ezzel, de ha tovább esik, azt se bántam volna, elértem azt a célárat is, amit ebbe bele mertem álmodni az előzmények alapján, s bár nincsenek céláraim, azért álmodni merek még, és ha megvalósul, örülök.
.

STEC. Ezt hagytam a végére, mert ABC-sorrendben mutattam be az utóbbiakat, és ez S-sel kezdődik, nem valami másik betűvel, ami az S-nél előrébb van a sorban. Viszont ezzel kezdődött az egész "játsszunk napon túl, úgyis ráérünk" kísérlet. Olyan szép setup volt naposon, hogy kísértésbe vitt. A letörését még tétlenül néztem, de a visszatesztben csak beszálltam végre. Elég szűken játszottam itt még, és bár hozott másfél ini.risket, folyton azt lestem, mikor szállhatnék vissza, mert semmi se romlott el az összképben, és a nagy utazás, amit a jóféle bearish reversal előrevetített, még sehol se volt. Egy napon belüli érdekes rezgésbe (itt nem is észlelhető) beszálltam, meg ki is, nem volt az más, csak hülyítés. Ezután már inkább csak bámultam, tanulságokat keresve. Itt jön ki leginkább a példák alapján, hogy ha van egy jó setupom egy jó kitöréssel, akkor a napos gyertyákon bőven elég lestoppolni, hiszen tovább benntartanak a jóban, és azért ott is érződik, ha gáz van. Ha benne maradok, azon a szép gap-dawn-os hajnalon a kimerüléstől tartva szépen lehetett volna likvidálni a stop állásától függetlenül, nem megvárva, lesz-e hisztérikus korrekció, vagy sem. Végül nem lett, de a mozgás nagyrészén már túl voltunk, szóval kár lett volna tovább kockáztatni a súlyos nyerőt.
.
Az igazság az, hogy ebben a szakmában bármi megtörténhet, és rendszerint meg is szokott, de voltak a konkrét példákon túl általános tanulságok, amiket most hadd mondjak el, ha már úgyis ilyen hosszúra sikerültünk.
-Amikor több pozim volt egyszerre, hiába külön napokon szálltam beléjük, egyszerre stoppoltak ki jellemzően, azaz minden nagyon ki volt téve a piac általános hangulatának, és idővel arra jutottam, hogy max 1 db long+1 db short lehet nálam, az a biztos. Namost ez viszont annyira lassan termelne zsetont értelmes kockázatvállalás mellett, hogy az nem pálya.
-A teszt végeredménye a valós pozikban kb nulla. Közben csináltam tesztpozikat is, azok kicsit pluszosak voltak, de ennél meggyőzőbb eredmény kell nekem, sajnálom.
-Nem az én időtávom ez, mindig azért csináltam ilyeneket, mert nem volt meg a DT-tőkém, vagy mert nem találtam megfelelő setupot az intraday chartokon. Előbbi idővel megoldódik, utóbbi pláne.
.
Ezért most már napon belüli stratégiát tesztelek, ami egyelőre felettébb jól alakul. Ez a legszebb időszak, az ismerkedés, fellángolás, túlmisztifikálás időszaka, amit akár hónapok múlva követ csak a keserű csalódásé, vagy épp a tartós barátság-szerelem-házasság küzdelmes ám tartalmas gigászi brutyója.

2009-11-25

BONT, ARRS, AGNC


BONT. James BONT. Ez aközé a két pozi közé tartozik, amit jó lenne még mindig tartani, és amit még meg akartam várni, hogy kiderüljön, meddig szalad, mielőtt ledokumentálom, de ha még 8 évig emelkedni fog, akkor nem fér rá a képernyőre, hogy én mit csináltam vele annak idején. Szóval tök jó, szűk belépő után szépen elindult felfelé, aztán nyomerák forgalom mellett jó nagyokat csapkodott a stopom irányába, úgyhogy mikor még szépen voltunk, épp viszonylag drága volt, kidobtam. 0 centre megközelítette a stopomat ezután, akkor örültem, de azóta végtelen sokat kerestem volna, ha mégis kitartok a stop mellett. Na jó, nem végtelen sokat, mert pár hete a 30min stoptologatás miatt a szép oldalazásban is kidobtam volna, kihagyva a legújabb momentumot. Ha áttérnék napigyertyás stoptolásra, miután 30percen beállítottam az initial stopot, az még most is tartaná nekem a pozit. Napi gyertyán nem volt lower low, és hát a 30 perchez ez nem elég likvid, mivel eleve napi gyertyákon keresem a setupokat, ez nem is előfeltétel. Ezt a napi gyertyás stopolást persze a többi pozimhoz is meg kell nézni, hogy jó lenne-e hosszú távon.
.

ARRS. ARRS Loch. Itt a kezdeti stopnál nem vettem komolyan a reggeli randa tüskét, és inkább az előző napi utolsó high-t vettem alapul. Ha figyelembe vettem volna, csomót kerestem volna vele. Napi gyertyás stoppal, amit az előbb említettem, kicsit kevesebbet nyertem volna, mint a 30min stoppal. A tanulság az, hogy a ronda tüskéket figyelembe kell venni, és nem a lehető legszűkebb stopot erőltetni.
.

AGNC. James AGNC. Itt simán kidobott a 30percen jól felvett stop, nincs mese. Pár nappal később indult egy kicsit komolyabb esés, de az se vezetett sehova. Ha valamiért egy távolabbi stoppal indultam volna, akkor is max 0-ban szed ki a 30min stoptolásom, a napi-stop, az meg még mindig benn tartana.
.
Legközelebb újabb 3 ilyen dolgot mutatok be, és hátha a STEC is köztük lesz végre, ami a legkedvencebbem, és aminek a meglátása okozta ezt az egész napigyertyás-swingelős-nyugdíjas bénázást, amit azóta is nyomok szeretettel, főleg tanulságok után kutatva, de azért a kápé sem sértés.

2009-10-30

Megint van itt valami

Koncepció: napi timeframe-en keresek setupokat, amik aztán heti és 30min bontásban is tetszenek eléggé ahhoz, hogy figyeljem őket kitörésügyileg. Szokás szerint beszűkülésekre keresek rá, de nagyobb hitelt adok a trendfordítós alakzatoknak, mint a régóta tartó trendek sokadik folytatásának. Nagyobb potenciált látok az előbbiekben, azért, mert csak.
.
Megfelelő kitörésben beszállok, és hagyományos lokális magas-mély elven stoppolok. Ha valami nagyon furcsa, veszélyt sejtek, vagy "jó" irányba egy begyorsult kimerülési momentumot (sajnos eddig ilyen nem volt) akkor is kiszállok. 30perces timeframe-en játszom, tehát nem a naposon, amin a setupokat találtam. Ennek oka, hogy nem a negyed évig tartó trendeket akarom "elhozni", hanem a setupomból való kitörés momentumát, ha lesz olyan egyáltalán, ha meg nem, akkor minél kisebbet akarok bukni. Alacsony risk, magas reward, mindig ezt mondom. Ja, és lehetőleg hamar jöjjön a zsé, hogy újra megforgathassam, és ne korrekciókban üldögéljek vele.
.
Vannak lezárt pozícióim, amiken már el lehet csámcsogni, mert már kiderült, mit lehetett volna kihozni belőlük. Ez úgy szokott hamar kiderülni, hogy a piac megfordul, és egyértelművé válik, hogy semmit. Azaz most jellemzően a kistoppolt kategória győzteseit láthatjuk, akikre nagyon rácáfolt a piac.
.
Gyengébb idegzetű nézőim kedvéért kijelentem, hogy alacsony kezdeti kockázattal játszom, vannak ennél sokkal jobb pozícióim, és nem használtam élő állatokat a kísérleteimhez.
.

FBC. Na itt például nem vártam meg a stopot, egy csúnya napon önkezűleg vetettem véget szánalmas kis életének.
.

WXCO. Tök ugyanaz a szituáció.
.

CKSW. Ez más. Ez nagyon jól indult, de belefutottam a jelentésbe, és kistoppolt. Különös kegyetlenséggel. Egyelőre mégse szűröm le azt tanulságként, hogy hát persze, jelentéskor nem szabad poziban lenni. A jelentések az ilyenkor jellemző rés miatt veszélyesek, mert a résben nem tudunk kereskedni, azaz a kezdeti kockázatunk jelentősen megnőhet. Persze a nyereségünk is ugyanígy, és ha elég kis kockázattal játszunk, valamint elég szivárgó információ van a könyvelésnél mondjuk, akkor ezzel direkt jól járhatunk hosszú távon. A beszűkülések gyakrabban elő fognak fordulni jelentős hír előtt, és ha már a hír előtt kitörés történik, az gyakran nem ok nélküli. Na itt azért a CKSW-vel valakik nagyot tévedtek, höhö, például én is.
.

RBA. Itt beindult az esés, amire játszottam, csak néhány nappal később. Előtte még kicsapott mindkét irányba úgy, hogy még tágabb stoppal se tudtam volna kivárni a beteljesülést.
.

HAWK. Szépen ment a harmadik napig, szolgáltatott nekem egy új stop lehetőséget, éltem vele, majd percek alatt le is csapott rá. Így csak picit buktam vele, ami az elsorvadó utóéletét elnézve egész megnyugtató eredmény.
.

CHINA. Két nappal a kistoppolás előtt már elég reménytelen volt az állapota, mégse dobtam el, gondoltam, azon a pár centen már ne múljon. Hátha felpattan még, és akkor de jó lesz!
.
Na ennyit gondoltam mára, végülis semmi tanulság nincs, messze van még az az idő, csak muszáj dokumentálnom ezeket, mielőtt kifutnak a naptárból.
.
Jó hétvégét, gyerekek, játsszatok jobban Szélanyónál, ha tudtok! Ne rántsátok fel a piacot a következő néhány napban, mert a még meglévő shortjaimmal épp nyerőre állok összesítésben, és azt nem akarhatjátok, hogy szomorkás legyen a hangulatom!

2009-08-06

BKE


Ma van a nagy nap, visszatérek a játékok világába, és boldoggá teszem magam. Ezzel a szép setuppal nyitnám, amiről túl sokat nem érdemes beszélni, eddig is mindig ilyenekre gerjedtem. A nyitás egy ilyen charton számomra kötelező, talált pénz szintű risk/reward, viszont mikor megvan a pozi, és csak a stop loss helye tiszta, jöhet a tanácstalanság, hogy majd miért pont mikor zárjak. Úgyhogy egyszercsak lezártam, mikor már szerencsés flótásnak kezdtem érezni magam, a chartot meg hozzácsapom a gyűjteményemhez, hogy majd a hosszú táv megmutassa nekem, hogy érdemes lezárni ezeket a típusú pozikat.
.
Meg azt is ki kell találnom, hogy mi a célom a bloggal, mert elszoktam tőle, és nem emlékszem, miért csináltam.

2009-06-26

SLM, TCK


Belépés az ezer éves aberrációm szerint, azaz egy sokkhatás utáni megnyugvást követően egy újabb sokk, momentum kialakulására spekulálok. Ez a kitöréses beszállás számomra olyan, mint a csiga vagy a cápa, régóta nem fejlődött semmit, az evolúció következő lépése számára a kihalás.
.
Annál izgalmasabb viszont a lezárás. A beszűkülések leglényegesebb előnye a relatív kis kockázatú belépési hely, ami csak úgy érvényesül, ha a túloldalán stoppolok valahogy. Nem egyértelmű, hogy melyik érték számítson a túloldalának, de ezt megoldom. A nagyobb fejtörést az okozza, hogy mi van, ha nyereséges a pozim, hol elégeljem ezt meg. Mivel erre ezer megoldást alkalmaztam már, nagy a kavarodás a fejemben, egyik se bizonyult sokkal jobbnak a másiknál, lényeg hogy valamikor levágjam a nyerőt is. Ne legyen para, viszonylag mechanikusan kidobjam egyszer, mikor például gyengül a momentum.
.
Persze egy momentum élete során többször gyengül és erősödik, és ezt többféleképpen hozza tudomásomra, úgyhogy világos, hogy tökéletes kiszállás nem létezik. Épp ezért most nem is volt akciótervem, levágtam ahol jólesett, lényeg, hogy gyűljön az adat a számomra kedvező setupokról, hogy aztán majd okosabb legyek némi elemzés után.
.
A régi ábrák között is kotorászom majd. A "kezdeti sokk" a piacnyitás lesz, és az ekkor tapasztalható momentum vagy gap, nekem aztán mindegy. A megnyugvás egy olyan beszűkülés, amire élőben is rátaláltam valaha, és meg is tetszett annyira, hogy pénzt áldozzak rá. Ha sok ilyen összegyűlik, leszűröm a tanulságokat, begyűjtöm az önbizalmat és újra az élet császára leszek, mint 2005 júliusában. Okés?

2009-04-14

USO

Mondtam már, hogy befektettem olajba, aztán rájöttem, hogy megromlik, és kifektettem? Na most elmesélem, dalban. Hallga csak!

.
Miféle nyelv az, ahol ennyi vesszőt kell tenni egy mondatba? Nem csoda, hogy senki nem is ért hozzá.
.
Valami hasonlót játszottam szétadott devizákkal is a dollárral szemben, AUD-ba is azért tettem pénzt, mert nagyon olcsó, és majd egyszer drága lesz, EUR-ba is, de abba azért is, hogy valamim maradjon, ha megszűnik az USD mint olyan. Szerencsére azonban olyankor csináltam ezt, mikor épp erős volt az USD, és gyenge az EUR, úgyhogy mint befektető, eddig zseniális vagyok. Most kell leállni, mielőtt kiderül az ellenkezője is.
.
Néhányat kereskedtem is, a szokásos "délelőtti" beszűkülés-kitörés-valamikorkiszállás massza alkalmazásával, sikeresen, de igaziból tanulságok nélkül. Kinézek vagy 5-10 jó papírt, valamelyik elindul, kiszámolom, beszállok, és van némi esélyem, hogy tényleg megy a jó irányba. Hogy aztán ebből jókor szálljak ki, annak is van némi esélye, de annyi mintám nincs, hogy optimalizáljak rá egy algoritmust, marad a görcsölés, egész délután bámulás, hogy mi lesz, stophúzogatás, célár, mikor mi jut eszembe.
.
Most erre mégsincs sok időm meg kedvem, az időmet ráadásul fél évre kb megint lekötöttem egy projektre, ami eléggé megéri. De utána feltétlenül tőzsde és kártya, fürdés a csilliókban, miközben tombol a válság, jönnek a tankok. Ha keresne valaki, Máltán leszek. De lehet hogy mégse ott, nehogy keressen valaki. Nyitok valahol egy helyet, ahová bejöhetnek muzulmán lányok miniszoknyában, nem lövi őket senki fejbe, menedéket nyújtok a rászorulóknak. Isznak málnaszörpöt, kávét, táncikálnak, dumcsizunk, naplemente, tengerpart. Ezek alapján meg lehet találni, de a tankot kiszúrom messziről.

2009-01-16

Ez ilyen vegyes most

Tegnap vettem egy kis olajnak látszó tárgyat, mert már nagyon viszketett nekem ez a chart. Múlt héten mekkora hiszti volt, hogy 36-ról felment az olaj 50-re, aztán nagy hallgatás, hogy hát vissza is csorgott 34-re. Mindenesetre itt szemmel láthatóan van némi támasz a sok hónapos szabadesés után. Forgalom pöpec.
.
Amit még, hogy most nem rakom ki, de valószínűleg fejből tudja mindenki az EUR/HUF chartját. Volt az az ausztrál spekuláns, aki olyannyira gonosz volt, hogy egyedül szétverte a HUF-ot meg az OTP-t még november táján. Amik egyébként pedig tök jó cuccok, csak a hülye piac nem veszi észre. Azóta se. Teringettét. Tiltsuk ki a spekiket a piacról!
.
De nem ez a baj, hanem hogy decemberben jó szűkre bekonszolidált a chart, 265-ről még a jegybank is meglepődve vette tudomásul, hogy képtelen elmozdítani. Aztán végre kitört, elhülyéskedtem az ünnepek között a nagyszerű kiszállási lehetőséget a forintomból, de a lényeg, hogy még a kitörés napján megvolt a ludas. Amerikából spekulálnak az OTP ellen! Szemétség. Mindenki minket bánt.
.
Valami gazdasági suliban végzett ismerősöm azt mondta, zárják be a tőzsdét néhány napra, mer akkor nem tud esni. Aztán nem hitte el nekem, hogy a nyitóár nem egyenlő az előző záróárral, szóval az elmés vita megakadt egy ponton.
.
Egy blogon meg azt olvastam, hogy érdemes most élelmiszerbe ruházni, mert hamarosan durva idők jönnek, megdöglenek a méhek, és nem porozza be senki a szerencsétlen növényeinket. Persze ettől majd mi leszünk szerencsétlenek, kivéve aki most vett élelmiszeripart. Na erre jött is a komment: Jaj, csak nehogy az élelmiszeripart is megtalálják a spekulánsok! Igen, az nagy baj lenne. Mázlink van, hogy eddig is kihúztuk megtalálás nélkül.
.
Nem az a baj tehát, hogy a világ összes balfasza 30 évre előre elköltötte a vélt fizetését (=spekulált), hanem hogy emberek kereskednek dolgokkal. Ne adj isten kajával is. Ennyire gátlástalanok ezek a mai fiatalok. Körmöst nekik!
.
Na annyit rizsáztam itt, hogy közben csináltam mégis egy ilyen kis ábrát szíves megtekintésre. Persze hogy nem közben, hanem utána. Azt csak úgy mondtam. Nem kell mindent szó szerint venni. .
Jajj, a jegybank ténykedését bele se írtam, én oktondi!

2009-01-13

Land Rover

Előre szólok, hogy túl sok szálon fut épp életem fonala ahhoz, hogy a tőzsdével sokat, illetve a bloggal bármennyit foglalkozzak. A reálgazdaságban betöltött szerepemnek és különféle spekulatív tevékenységeimnek köszönhetően idővel úgyis megnő a tőkém akkorára, hogy esélyem legyen megélni a piacból, szabad emberként, vidáman. Most azonban alacsony prioritásban szenved a projekt, úgy is mondhatnám: nem elég szapora ahhoz, hogy erre összpontosítsam erőforrásaimat.
.
Ugyanakkor örömmel jelenthetem, hogy továbbra is kockázati tőkém növeléséért küzdök, nem az első használt Land Roveremért, tehát a prioritások kérdése ennél bonyolultabb.
.
Nem ígérem, hogy hamarosan jelentkezem, de nem is zárom ki.